Фестивал на розовия домат
Специален проект на DIR.BG и
20 години метро
Chef Джун Йошида

Джун Йошида за края на
едно „Щастливо прасе“ и
началото на Fast Vood-a

Т

ой е наполовина японец, наполовина българин, който обича да смесва не само продуктите в кухнята, а и музиката. В малкото си свободно време се изявява и като диджей, но казва, че след 40 не е като на 20 и му е трудно да съчетава среднощните участия с работата си. Избрал е да живее в България, въпреки че се е подвизавал доста време в САЩ. През 2004 г. завършва кулинарната академия  Cordon Bleu и работи за Норман ван Ейкън. През 2013 г. отваря свой ресторант заедно със семейството си, след като доста време работи по различни проекти, но основно за други хора.

София в средата на август е знойна. Влизам във фюжън ресторанта на шеф Джун Йошида „Щастливото прасе“, където е приятно прохладно, а вътре всичко е под конец в очакване на първите си клиенти по-късно вечерта. Сядаме на бара, говорим си за това колко е хубаво лятото да е горещо, за домати и „Блъди Мери“.

Поводът да се видим е участието на шеф Йошида във Фестивала на розовия домат, организиран от Метро, а времето е точното, защото това е последната седмица живот на „Щастливото прасе“. Какво би направил шеф Йошида с домати и какво смята да прави след затварянето на ресторанта, ще разберете сега.

Автор: Нели Делчева

Фотограф: Студио КАРЕ за #URBN

20 години метро Фестивал на розовия домат
За първи път чух за "Щастливото прасе", още когато го създадохте, през 2013 г. Как се роди идеята?
С Драго, който е един от най-добрите бармани в България, се видяхме на морето случайно и си казахме: "Не ни се работи повече за някой друг. Хайде да си отворим заведение, в което да готвим, да правим коктейли и да ги комбинираме.” Такова нещо още не се правеше в България и решихме, като се върнем от морето, да се чуем. Така и стана. Буквално го отворихме за два месеца. Не си и направихме труда да разглеждаме много локации. Попаднахме на тази, към която по някакъв начин имаме сантимент, защото самата къща е на наши приятели. Едно време беше детска градина и като си я реституираха, се събирахме тук на купони.
А как измислихте името?
Името дойде на майтап, защото аз пускам музика много преди да започна да готвя професионално. Диджейското ми име е Disco Pig (смее се) и освен това се шегуваме, че съм прасе, защото обичам да се забавлявам и съм винаги усмихнат, затова стана “Щастливото прасе”. Не е кръстено на мен, но тръгна като шега, а и е нещо, което е различно и се помни. Пък и най-много обичам да ям и готвя свинско. То е любимото ми месо, защото прасето е единственото животно, което се яде от нос до опашка, освен това е вкусно и полезно, противно на това, което си мислят хората. Зависи и кои части на животното готвиш, как ги готвиш и откъде идва.
Джун Йошида

Снимки: URBN.dir.bg за МЕТРО

Коя е любимата Ви част на прасето?
Не мога да кажа, че имам любима, зависи от сезона и от това какво ми се яде. По принцип нямам любимо ястие.
Какво може да се направи, например, със свински уши?
Идете в Стара Загора и ще видите (смее се). Много неща – примерно, могат да се сварят, да се дехидратират в дехидрататор и после, като се изпържат, бухват целите и стават като пелети. Това е много готино. Могат да бъдат и варени, и мариновани, на студена салата, хрупкави, пържени. Адски много неща могат да се направят с тях. И са много интересни като текстура, защото това е хрущял и е нещо, което или ти харесва много, или не. Няма средно положение - няма: "Може и да ми харесат уши...".
А с какво могат да се комбинират?
Могат дори с домати - да се сварят, да се мариноват със соев сос, чесън и да се направи студена салата.
Като стана дума за домати, поводът да се видим е Фестивалът на розовия домат. За Вас доматът е...
... нещо прекрасно, което обожавам. Винаги има доматена салата в нашия ресторант. Винаги! Но само когато е сезон. Винаги изчаквам да започне пикът на сезона. Преди средата на юли никога не съм имал домати в ресторанта си. Предпочитам дори, ако правя сосове, да използвам консерва, защото има повече вкус, за да може продуктът да е максимално качествен. При нас не ползваме само розов. От различни ферми си взимам разнообразни сортове. Буквално сега ходих до куриерската фирма да си получа пратката от един приятел от Полски Тръмбеш, който има ферма и гледа предимно български сортове. Друг приятел пък предлага шест сорта. Взимам от различни ферми и подбираме. Винаги предлагаме доматена салата, която е супер простичка, т.е. има само зехтин, мащерка, хубаво сирене, хубав хляб, малко червен лук и много малко шери оцет, защото той отваря всичко. Нищо друго не слагам, защото смятам, че самият домат е достатъчно вкусен и сам по себе си “говори”. И обожавам домати! Съпругата ми е от Русе и имат лятна къща, която е в едно село близо до града. През лятото родители ѝ живеят там. Ние ходим от време на време да почиваме и родителите ѝ гледат точно гигантски розови домати, които са феноменални. Всяка година се правят консерви буркани и сокове.
А с оцет ли ги ядат там? Всички се шегуват със старозагорци, че слагат оцет на салатата от домати...
Не. Но аз обичам да слагам малко оцет на салатата от домати, зависи какво правя, макар че те са доста киселинни, но зависи и от оцета, и от домата. Може да се слага, аз слагам малко шери оцет - става по-вкусна салатата.
Какъв трябва да бъде хубавият розов домат?
Не трябва да е перфектен. Много хора ги избират така, че да изглеждат перфектно, а всъщност трябва да е вкусен. По аромата се познава. Винаги ги мириша и знам дали става, или не.

Обожавам домати, а те обичат всички зелени подправки

Можете ли да споделите някакви ястия, които не могат без розов домат?

Не смятам, че има ястие, което не може без розов домат, но смятам, че има ястия, които стават по-вкусни, когато има розов домат. Ето, например, сега правя едни миди с агнешки наденички. Това е много яка комбинация. Агнешките наденички ги взимам от една арабска месарница и са леко пикантни. Задушавам лук, чесън, слагам агнешките наденички, мидите и нарязан розов домат. Цялото нещо си пуска соковете и става много приятен бульон. Завършва се с малко пресен девисил и кориандър и това е. С розов домат става по-добре, защото е по-воден и дава сладост. Киселинността му е малко по-ниска и става много готина комбинация.

Още едно нещо, което е супер простичко - тост с домати. Взимам си квасен хляб, който се тоства, за да стане леко хрупкав, намазва се с една скилидка чесън и взимам сирене тип бри, но качествено, френско - tripple cream cheese, намазва се, нарязва се домат на супертънички филийки, слага се отгоре и с малко sel gris - френска сол, и това е е супер и е много вкусно.

Друг вариант да изкарате вкуса на розовия домат е да го нарежете на дебели филийки и да запечете на грил с въглища. Предварително се маринова за около 20 минути. Ето тук идва и японското, което го има в мен – слага се малко соев сос, малко yuzu kosho, който е сос от люти чушки и лайм, sancho - японски пипер, който не е лют, а по-скоро флорален, зехтин. Гриловат се от едната страна за 3-4 минути, после ги обръщам и ги мажа с малко от запазената марината, гриловам ги за още 5-6 минути, докато се карамелизират хубаво и станат черни. Това е супер леко лятно ястие, което е много яко.

Така самостоятелно ли се консумира?
Да, да, така като предястие. Може да бъде и гарнитура за нещо, ако желаете, но и само по-себе си е жестоко, особено когато е по-топличко. Мисля, че много добре би било с чаша студено саке, примерно.
С ракия става ли?
Зависи. Ние, българите, сме се научили да ядем доматена салата с ракия и ни се струва естествено, аз лично не съм огромен фен на тази комбинация, защото и двете неща са адски киселинни и за мен не си отива едно с друго. Зависи от ракията. Ако е по-мека и е лежала в дъб по-дълго време, тогава има по-ниска киселинност и става. И пак много зависи какво има в доматената салата. Ако има някакво сирене, което е с по-ниска киселинност - да кажем по-маслено прясно сирене, тогава си отива, но иначе не съм фен на комбинацията домати и ракия.

Не съм фен на комбинацията доматена салата и ракия

А може би с водка, защото е по-неутрална?
Водката е супер, както и хубавата текила – много си отиват с домати.
Кои са подправките, които розовият домат обича?
Всички зелени - мащерка, мента, джоджен, копър, пресен кориандър, има една японска подправка, казва се mitsuba - нещо между магданоз и кориандър, розмарин, почти не се сещам за нещо зелено, с което да не си върви. Всички подправки си отиват, зависи на какъв тип кухня отивате, може да е кориандър на зърна, кимион. Човек може да си играе много с домата, защото е комплексен.
Освен “Блъди Мери” има ли други коктейли, които могат да се направят с някакъв доматен сок? 
Има и са пробвани разни неща, но “Блъди Мери”-то мисля, че е перфектното.
А каква е тайната съставка на “Блъди Мери”-то, за да е перфектно?
Много са. Първо зависи как сте си овкусили самия сок. Всеки бар си има различна тайна комбинация, а и е много важно как е смесен коктейлът. Има различни техники за смесване. Ние тук го тролваме. Какво означава това? Ако се шейква едно “Блъди Мери”, се променя текстурата на самия домат, разводнява се и става много по-тежък и не можеш да изпиеш едно. Тролването е: взима се шейкър, слага се лед, изсипва се всичко вътре и през една цедка се прелива от едно в друго. Така пак се разводнява, но става много по-леко за пиене.
Джун Йошида

Снимки: URBN.dir.bg за МЕТРО

Може ли да се приготви десерт с домати?
Със сигурност може. Тарт "Татен", например. Обикновено обаче се ползват чери домати, които са по-малко водни. В розовия домат има доста вода и с него може, но трябва доста играчка - да се махнат семена и т.н. Може би за десерт шеф Бойковски ще каже - на него там му е силата. Аз бих направил тарт "Татен". Десертите определено не са моята стихия.
Сега се сещам за една история. Дядо ми беше роден през 1914 г. Той ми беше разказвал една история, че са се научили да ядат доматите червени от френски воиски, които минавали през Харманли, дотогава са ги ядяли зелени.
Това е много интересна история. Хората не си дават сметка, че доматите са нещо, което не го е имало до преди 200 години. Те идват от Америка и докато стигнат дотук минава време. Те отиват първо в Италия и Испания. Първоначално някои хора дори са смятали, че са отровни. Започват да се ядат полека-лека и първоначално са били лукс, за да се стигне до това, което са сега. И не само доматите - царевица, картофи, чушки, боб - всичко идва от Америка. Ето, боб, домати, чушки, са традиционни за нас, но тях не ги е имало тук. С откриването на нови земи идват и нови храни. Естествен фюжън, ако мога така да го нарека.
Знам, че държите на сезоните плодове и зеленчуци. Кои са топ сезонните плодове и зеленчуци на лятото, без които не можем?
Диня и домати, например, е страхотна комбинация. Трябва да пробвате. Много си отива. Домати, диня, зехтин, малко мента, ако сложите, готино сирене. Жестоко става! Или гаспачо с домати и диня.
А какво сирене?
Козе. Става супер!
С българско козе става ли или трябва да е някакъв друг вид?
Става, както и с хубаво, зряло, овче сирене.
Откъде най-често се снабдявате с хубави продукти?
Търся. Има вече фермери, които гледат много неща. Който търси, намира.
Метро се опитва да продава автентични продукти с инициативата си Грижа за България. Какво смятате за нея?
Смятам, че е супер. Още повече, когато голяма компания като Метро се ангажира - стига до по-голямата част от хората, тъй като повечето хора са свикнали да пазаруват по супермаркети. Хубаво е, че работят с фермери, хора, които произвеждат и това задвижва колелото. Някакви неща започват да се случват правилно.
За какво разчитате на Метро като партньор?
Пазарувам оттам различни неща. Зависи. Но пазарувам всяка седмица.
Бихте ли се възползвали от тях за останалия микс от автентични продукти, които предлагат?
Зависи какво предлагат в момента. Например, купувал съм си източнобалканска свиня. Ако е нещо, което е интересно за мен, разбира се, че се възползвам.
А как решавате какво ще предлагате в днешния ден в ресторанта?
Абсолютно е - каквото ми скимне. Винаги съм готвил каквото си искам. Смятам, че така трябва да бъде - не каквото се търси, а каквото на мен ми харесва.
Вече знаем, че това е последната седмица на "Щастливото прасе". Какво предстои?
Почивка.
Май не сте почивали от много дълго време?
Не сме почивали много дълго така истински. Ще отидем със съпругата ми на вилата. После евентуално на море. Извън България.
Бъдещите Ви планове какви са? Какво ще прави шеф Джун Йошида оттук нататък?
Искаме да отворим fast food с брат ми и съпругата ми. Даже мислим да се казва Fast Vood (смее се). Затова се насочихме към тази промяна с "Щастливото прасе". Просто искаме да работим до по-рано, за да имаме време и за себе си, но същевременно и да продължим да правим и това, с което обичаме да се занимаваме. Идеята ни е да отворим място със сандвичи, което да е по-различно от това, което има на пазара в момента. Няма да правим стандартните бургери. В общи линии нещата, които готвим тук, ще бъдат под формата на сандвич. Пак ще продължим да работим със сезонни продукти, с фермери. Сами ще си правим всички туршии, сосове и т.н. Избистряме си концепцията лека-полека, но не сме тръгнали да търсим място все още.
Точно това исках да попитам - тук ли ще бъде локацията?
Не, няма да бъде тук. Ще си намерим друго място. Първо искаме да си починем и да го плануваме добре, за да стане както трябва. Всичко трябва да се прави стъпка по стъпка.
Джун Йошида

Снимки: URBN.dir.bg за МЕТРО

Може да се срещнете лично с шеф Джун Йошида на „Фестивала на розовия домат“ на 15 септември 2019, в Княжеската градина в София, където ще даде нов прочит на познати ястия с розов домат. Екипът на МЕТРО България организира фестивала за трета поредна година като част от кампанията им „Отгледано с грижа за България“.

Още